Znajdujące się w województwie łódzkim Opoczno jest znane przede wszystkim z produkcji płytek ceramicznych. To jednak nie wszystko, co może ono zaoferować zainteresowanym. Opoczno położone jest nad rzeką Węglanką, ma długą i bogatą historię, a także wiele ciekawych zabytków. Przez miasto przebiega droga krajowa numer 12, krzyżują się tutaj także linie kolejowe. Żyje tutaj około 22 tysięcy osób.
Nieco więcej o historii Opoczna
O Opocznie pierwszy raz wspomniano w dokumencie z 1284 roku. Wówczas to miejscowość ta została przypisana do kolegiaty sandomierskiej. Prawa miejskie Opoczno otrzymało w 1365 roku. Od XIV do XVI wieku rozwijało się dynamicznie, wybudowano tutaj szpital, sieć wodociągową. Niestety, wojny szwedzkie spowodowały, że Opoczno zostało zniszczone, a powrót do poprzedniego stanu trwał latami. W 1880 roku otwarto tutaj zakład produkujący płytki ceramiczne.
Co warto zobaczyć w Opocznie?
W mieście warto w szczególności zobaczyć śródmieście, gdzie koncentrują się najciekawsze zabudowania. Wśród zabytków wymienia się zespół kościoła parafialnego św. Bartłomieja z kościołem, dzwonnicą i plebanią, następnie zamek oryginalnie z XIV wieku, gdzie aktualnie znajduje się muzeum, także zespół dworski „starostwo”, który pochodzi z XVIII-XIX wieku z oranżerią, spichrzem, parkiem. Najstarszym punktem w mieście jest Dom Esterki, który położony jest przy rynku.
Atrakcje w mieście
Dodatkowo na mieszkańców i gości czeka wiele innych atrakcji, między innymi pływalnia miejska, Muzeum Regionalne, także częstym miejscem wycieczek jest Jazia Góra. Organizowane są różne interesujące imprezy kulturalne i sportowe – zawody sportowe, kino letnie koncerty, wystawy. Znajdzie się też wiele ciekawych miejsc dla miłośników wędkowania i wycieczek rowerowych. W okolicach warto odwiedzić Drzewicę z ruinami zamku z XVI wieku, a także Inowłódź z XII-wiecznym kościołem św. Idziego.